Chór Polskiego Radia - Lusławice / Muzyka czasów Wazów - NOSPR
Chór Polskiego Radia - Lusławice / Muzyka czasów Wazów
Członkowie dynastii Wazów byli hojnymi patronami sztuki, a muzyka cieszyła się ich szczególnymi względami. Pod ich rządami polski dwór królewski stał się miejscem, w którym kultura polska mieszała się z wpływami zagranicznymi. Włoscy artyści, wywierający kluczowy wpływ na rozwój muzyki barokowej, znaleźli na dworze Wazów ważne miejsce, a muzyka w Polsce zaczęła przyjmować formy i stylistyki, które były popularne w innych częściach Europy. Wśród licznego grona muzyków (śpiewaków i instrumentalistów) szczególną pozycję zajmował Bartłomiej Pękiel, maestro di cappella katedry wawelskiej. To jego twórczość stała się główną inspiracją dla Chóru Polskiego Radia, mającego teraz siedzibę w Lusławicach, do przybliżenia dzieł wybitnych mistrzów początku XVII wieku związanych z dworem Wazów.
Obok utworów Bartłomieja Pękiela zabrzmią także kompozycje włoskich mistrzów: Asprilia Pacellego, Annibale Orgasa oraz Luzzascho Luzzaschiego i Girolama Frescobaldiego, sytuując twórczość wybitnego polskiego twórcy w szerszym kontekście europejskiej spuścizny muzycznej wczesnego baroku. W programie koncertu znalazły się także dzieła z wydawnictwa Album Sapieżyńskie, zbioru krótkich dzieł organowych, którego wyjątkowa oprawa jest szczególnym zabytkiem sztuki muzycznej i introligatorskiej początku XVII wieku.
[Alexandra Kozowicz]
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Najbliższe koncerty
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna